Home


Municipal Corporation Chandigarh :

No.

Name

Designation

Phone (O)

1.

Smt. Asha Kumari Jaswal

Mayor 

5021418       

2.

Sh.Rupam Arora

PA to Mayor 

5021418

3.

Sh. Rajesh Kumar Gupta

Sr. Deputy Mayor 

5021410

-

4.

Sh. Anil Kumar Dube

Deputy Mayor 

5021419

 
Member of Parliament -cum- Ex-Officio Member of House of MCC:

No.

Name

Designation

Phone (O)

1.

Smt. Kirron Kher

Ex-Officio Member 

2544900

 

Councillors :

No.

Name

Designation

Phone (O)

1.

Sh. Mahesh inder Singh

Councillor

 

2.

Smt. Raj Bala Malik

Councillor

 

3.

Sh. Ravi Kant Sharma

Councillor

 

4.

Smt. Asha Kumari Jaswal

Councillor

 

5.

Smt. Sunita Dhawan

Councillor

 

6.

Smt. Farmila

Councillor

-

7.

Sh. Rajesh Kumar

Councillor

 

8.

Sh. Arun Sood

Councillor

 

9.

Smt Gurbax Rawat

Councillor

 

10.

Sh.Hardeep Singh

Councillor

 

11

Sh. Satish Kumar

Councillor

-

12.

Smt. Sheela Devi

Councillor

 

13.

Smt. Chanderwati Shukla

Councillor

-

14.

Sh. Kanwarjeet Singh

Councillor

 

15.

Smt. Ravinder Kaur

Councillor

 

16.

Sh. Rajesh Kumar Gupta

Councillor

 

17.

Sh. Devinder Singh Babla

Councillor

-

18.

Sh. Dalip Sharma

Councillor

 

19.

Sh. Shakti Prakash Devshali

Councillor

-

20.

Smt. Heera Negi

Councillor

 

21.

Sh. Davesh Moudgil

Councillor

 

22.

Sh. Gurpreet Singh

Councillor

-

23.

Sh. Bharat Kumar

Councillor

-

24.

Sh. Anil Kumar Dube

Councillor

 

25.

Sh. Jagtar Singh

Councillor

 

26.

Sh. Vinod Aggarwal

Councillor

 

27.

Sh. Charanjiv Singh

Nominated Councillor

-

28.

Sh. Ajay Dutta 

Nominated Councillor

 

29. 

Sh. Sachin Kumar Lohtiya

Nominated Councillor

-

30. 

Sh. Haji Mohd. Khurshid Ali

Nominated Councillor

-

31. 

Dr. jyotsna wig

Nominated Councillor

-

32. 

Ms. Shipra Bansal

Nominated Councillor

-

33. 

Sh. Sat Parkash Aggarwal

Nominated Councillor

-

34. 

Smt. Kamla Sharma

Nominated Councillor

-

35. 

Maj.Gen. M.S. Kandal

Nominated Councillor



Commissioner's Office :

No.

Name

Designation

Phone (O)

1.

Sh.. B. Purushartha, IAS

Commissioner

2708765

2.

Sh.. Jatin Saini

P.A to Commissioner

5021402

3.

Sh.Uma Shankar Gupta,PCS

Additional Commissioner

5021423

4.

Mrs. Neena Bhatia

P.A to Additional Commissioner

5021423

5.

Sh. Manoj Khatri,HCS

Joint Commissioner-I

5021501

6. 

Sh.. Ramesh Sharma

PA to Joint Commissioner-I

5021510

7.

Ms. Shilpy Pattar ,HCS

Joint Commissioner-II

5021409

8.

Sh. Neeraj

P.A to Joint Commissioner-II

5021414

9.

Sh. Uma Shankar Sharma

Chief Accounts Officer

5021503

10.

Sh. Surender Kumar Sharma

Accounts Officer (P&PF)

5021608

11.

Sh. Rakesh Kumar

Law Officer

5021613


Engineering Wing:

No.

Name

Designation

Phone (O)

1.

Sh.N.P Sharma

Chief Engineer

5039553

2.

Sh. Sangat Ram

P.A. to C.E.

5039553

3.

Sh. Jai Pal Singh

Executive Engineer(W&E)

5021412

4.

Sh. N.P. Sharma

S.E. (B&R)

5039553

5.

Sh. Sanjay Arora

S.E. (P.H.)

5021509


Public Health Division No.1:

No.

Name

Designation

Phone (O)

1.

Sh. Harish Saini

Executive Engineer

2740664

2.

Sh. Yashpal Sharma

Sub Divisional Engineer-1

 

3.

Sh. Amit Sharma

Sub Divisional Engineer-10

 

4.

Sh. Yogesh Kumar Aggarwal

Sub Divisional Engineer-2

 

5.

Sh. Rajesh Jaspal

Sub Divisional Engineer-3

 

6.

Sh. Amit Sharma

Sub Divisional Engineer-16

 

6.

Sh. Gaurav Pal

Sub Divisional Engineer-20

 

 Public Health Division No.2:

Sr.No 

Name

Designation

Phone (O)

1.

Sh. Suresh Kumar Gill

Executive Engineer

5046071

2.

Sh. P.P Singh

Sub Divisional Engineer-4

 

4.

Sh. Rajinder Kumar Sub Divisional Engineer-5

5.

Sh. Kavleen Kaur

Sub Divisional Engineer-6

 

5.

Sh. Rajinder Kumar Sub Divisional Engineer-17  

Public Health Division No.3:

Sr.No.

Name

Designation

Phone (O)

1.

Sh.Sham Lal

Executive Engineer

2740664

2.

Sh. Sanjeev Chauhan

Sub Divisional Engineer-9

 

3.

Sh. Yashpal Sharma

Sub Divisional Engineer-7

 
4. Sh. Rajinder Singh(A.E) Sub Divisional Engineer-11  
5. Sh. Jagdish Singh(A.E) Sub Divisional Engineer-12  

6.

Sh. I.D Sharma(A.E) Sub Divisional Engineer-8  

Public Health Division No.4:

Sr.No.

Name

Designation

Phone (O)

1.

Sh. B.K.Dhawan

Executive Engineer

2697769

2.

Sh. Yashpal Gupta Sub Divisional Engineer-13  

3.

Sh. Rakesh Kumar

Sub Divisional Engineer-14

 

4.

Sh. Rajbir Singh Sub Divisional Engineer-15  

6.

Sh. Prabhjot Singh

Sub Divisional Engineer-18

 

7.

Sh. Prabhjot Singh

Sub Divisional Engineer-21

 

8. Sh. Angrej Singh Sub Divisional Engineer-19  


Road Division No. 1

No.

Name

Designation

Phone (O)

1.

Sh. P.K Aggarwal

Executive Engineer

5061309

2.

Sh.Ravinder Sharma

Sub Divisional Engineer, Sub Divn. No. 1 

 

3.

Sh. Ankur Bansal

SDER-6

 

4. 

Sh.Ram Pal Bains

Sub Divisional Engineer, Sub Divn. No. 10 

 

Road Division No. 2

No.

Name

Designation

Phone (O)

1.

Sh. Arjeet Singh

Executive Engineer

5021882 

2.

Sh. Vinod Vyas

Sub Divisional Engineer 4

 

3.

Sh. Balraj Chikara

SDER-5

 

4.

Sh. Ajay Garg

Sub Divisional Engineer, Sub Divn. No. 7

 

Road Division No. 3

No.

Name

Designation

Phone (O)

1.

Er. Gursharan Dass

Executive Engineer

5021626

2.

Sh. Maninder Singh

Sub Divisional Engineer 2 (CDC)

 

3.

Sh.Anurag Bishnoi

Sub Divisional Engineer 3

 

4.

Sh. Ram Singh

Sub Divisional Engineer 8 (CDC)

 

5.

Sh. Dharminder Sharma

Sub Divisional Engineer 9

 


Electrical Division:

No.

Name

Designation

Phone (O)

1.

Sh.Rupinderjit Singh Randhawa

Executive Engineer

5021605

2.

Sh. Kuldeep Singh

S.D.E. -1

5035115

3. Sh. Sanjeev Kumar S.D.E.- 2  
4. Sh. A.K. Dhadwal S.D.E.- 3  


Horticulture Division:

No.

Name

Designation

Phone (O)

1.

Sh. Krishan Pal Singh

Executive Engineer.

5021611

            

2.

Sh. Pritpal Singh

Sub Divisional Engineer-1

 

3.

Sh. Jangsher Singh

Sub Divisional Engineer-2

 

4.

Sh. Ashwani Kumar

Sub Divisional Engineer-3

 

5.

Sh. Angrej Singh

Sub Divisional Engineer-4

 

6.

Sh. Swatantar Singh

Sub Divisional Engineer-5

 


Complaint Centres:

No.

Address

Location

Phone (O)

1.

Manimajra, M.C. Office

Manimajra and Mauli Jagran

2736631

2.

Sector 37, Chandigarh

Sector 31 to 47, 61, Dhanas, Dadu Majra, Kajheri, Colony No. 5, Karsan, Badheri, Buterla, Attawa and Burial,45,47

2691280

3.

Online Complaint Redressal Management System

Complaints regarding Water Supply, Sewerage, roads, Electricity and etc related to MCC

 

Toll Free No.

155304


Health and Sanitation Department:

No.

Name

Designation

Phone (O)

1.

Dr P.S Bhatti

Medial Officer of Health

5046069

2.

Sh. O.P.Arora

O.S.D

5039256


District Registrar, Births & Deaths :

No.

Name

Designation

Phone (O)

1.

Dr. V.K Gagneja

Chief Registrar

2700255

2.

Dr P.S Bhatti

District Registrar

2773340

3.

Sh. Harsh Vardhan

Consultant

5087814


Fire and Emergency Services Department :

No.

Name

Designation

Phone (O)

1.

Joint Commissioner-I cum Chief Fire Officer

Chief Fire Officer

5021501

 

2.

Sh. S.K. Gosain

Station Fire Officer

 

3.

Sh. M.L. Sharma

Station Fire Officer

2703236

4.

Sh. Sham Singh

Station Fire Officer

2648610


Fire Stations:

No.

Location

Telephone

1.

Fire Station , Sector 32

2648610

2.

Fire Station, Industrial Area-I

2655816

3.

Fire Station, Industrial Area-II

2642111, 2642377

4.

Fire Station, Manimajra

2734656

5.

Fire Station, Sector 38

2690523

6.

Fire Station, Sector 17

2702333, 2703507, 2721300

7.

Fire Station, Sector 11

2747820


Audit Branch:

No.

Name

Designation

Phone (O)

1.

Sh. S.k Bindal

Examiner cum Deputy Controller(Local Audit)

5021616

2.

Sh. Gopal Bhalla

Section Officer

5021615

 


I.T. Department:

Sr.No.

Name

Designation

Phone (O)

1.

Sh. Anmol Kapoor

Computer Programmer

5021625


Public Relations Department:

No.

Name

Designation

Phone (O)

1.

Sh. Sanjeev Kumar

A.P.R.O.

5021610

 

Municipal Corporation Chandigarh
New Deluxe Building, Sector 17
Chandigarh